Jak ulepszyć stronę internetową?

W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnego internetu i digitalizacji, strona internetowa jest jak wizerunek – to, jakie pierwsze wrażenie sprawi ona na kliencie, może mieć znaczący wpływ na jego dalsze odczucia związane z naszą firmą. Dlatego więc projektując stronę powinniśmy przywiązać szczególną uwagę do tego, aby była jak najlepiej dopracowana.

Co powinno znaleźć się na stronie? Najlepiej wszelkie informacje w sposób zwięzły i trafny opisujące to, co oferujemy odwiedzającym. Kiedy już mamy zaplanowany wygląd strony i jej zawartość, możemy już ją stworzyć, najlepiej przy pomocy dewelopera. Gdy stworzymy szkielet strony, musimy sprawić, żeby wyglądała ona atrakcyjniej – musi posiadać zachęcającą treść i przykuwającą uwagę wygląd. Poniżej opiszemy kroki, które warto podjąć, aby twoja strona trafiała do większej ilości osób, a co za tym idzie – żeby była lepsza.

Optymalizacja treści pod kątem SEO

Zacznijmy najpierw od tego, czym jest to tajemnicze wyrażenie. SEO to optymalizacja strony pod wyszukiwarki typu Google, Bing itp. Algorytmy wyszukiwarek sprawdzają bowiem treść wyników, pozycjonując je tak, aby te najbardziej dopasowane do wyszukiwania i wymagań użytkownika pojawiły się najwyżej – statystycznie każdy z nas najpierw wchodzi w te pierwsze wyświetlone wyniki.

Jak zatem ulepszyć swoją stronę internetową pod tym względem? Przede wszystkim musimy ustalić frazę lub słowo kluczowe, które będzie w sposób krótki nawiązywało do treści naszej strony, a następnie należy wpleść je w treść – należy to zrobić tak, aby słowo pojawiało się mniej więcej raz na jeden dłuższy akapit. Warto również podzielić stronę na akapity i mniejsze działy – zarówno wyszukiwarki, jak i użytkownicy podchodzą lepiej do artykułów, w której treść nie jest jednym, wielkim blokiem tekstu.

Responsywność i układ wizualny

Jak już wspominaliśmy, świat dąży ku ogólnej digitalizacji i coraz to łatwiejszego dostępu do internetu. Oznacza to, że z każdym dniem coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z urządzenia mobilnego. Co to dla nas oznacza? Jak wiemy ze smartfonów i tym podobnych urządzeń korzysta się w orientacji pionowej, co przekłada się na inne proporcje wyświetlanych elementów. Dlatego więc musimy styl strony projektować w taki sposób, aby dopasowywał on się do rozdzielczości urządzenia przeglądającego.

W tym celu w arkuszu CSS należy unikać korzystania ze stałych wartości jak np. „10px”, a korzystać z wartości zależnych od okna, jak np. „vh, vw, %”. Pomocne tutaj mogą przydać się funkcje „calc” oraz dynamiczne dostosowanie stylów przy pomocy JavaScript. Ważny jednak jest też układ wizualny strony internetowej. Warto poprzeglądać aktualnie panujące trendy wizualne – aktualnie dominuje kilkukolumnowy podział strony, z subtelnymi, nie „gryzącymi” się tak kolorami. Bardzo ważne jest to, aby reklamy (jeżeli je zamieszczamy) nie były natrętne, ani, przede wszystkim, nie zakrywały treści strony.

Pokaż, że strona żyje

Genialnym rozwiązaniem jest założenie mini bloga, w którym będziemy zamieszczać wpisy od siebie, do odwiedzających – dzięki temu możemy nawiązać lepszy, czasem nawet bezpośredni kontakt z użytkownikami. Poza tym przeglądający chętniej korzystają ze stron www, na których widać ruch i nie są przestarzałe – daje im to pewność, że na naszej stronie mogą znaleźć to, czego szukają. Bardzo intuicyjne są też rozwijalne menu, które oczywiście zwinięte nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. W nich najczęściej można umieścić linki to portali społecznościowych, jak Facebook, Twitter itp. – to pokazuje odwiedzającym, że w każdej chwili mogą z nami nawiązać kontakt. Linki te, w połączeniu z blogiem sprawiają, że nasza strona wygląda „żywiej”, czyli ciągle wygląda na wciąż rozwijaną i wspierającą przeglądających.